Zapytaj o produkt
Jak przygotować auto do zimy? Co warto zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Jak przygotować auto do zimy? Co warto zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Dla większości kierowców wymiana opon jest pierwszym skojarzeniem, jeżeli chodzi o przygotowanie auta do zimy. Jest to oczywiście istotny element, ale z pewnością niejedyny. O czym jeszcze należy pamiętać?

Dobra widoczność to podstawa

Warunki jazdy w okresie jesienno-zimowym bywają szczególnie trudne. Powodem są występujące czasowo oblodzenia, zalegający na drogach śnieg oraz ograniczona widoczność związana z krótszym dniem, częstymi i utrudniającymi jazdę opadami oraz mgłami. Dla bezpieczeństwa jazdy szczególnego znaczenia nabiera wówczas sprawne oświetlenie oraz system oczyszczania szyby przedniej.

Przed zimą zaopatrzmy się w dobrej jakości zimowy płyn do spryskiwaczy. Wybierzmy produkt odporny na niskie temperatury, który skutecznie usuwa brud i osady z szyby. Wysokiej jakości zimowe płyny zawierają składniki spowalniające odparowanie alkoholu, dzięki którym niezebrane przez wycieraczki resztki płynu nie zamarzają na szybie nawet w bardzo niskiej temperaturze. Dodatkowo są one bezpieczne dla lakieru, chromu i gumowych elementów pojazdu. Jeśli w zbiorniku nadal mamy letni płyn, aby uniknąć jego zamarznięcia, czy też uszkodzeń przewodów i dysz dodajmy do niego koncentratu plynu zimowego.

Dla zachowania bezpieczeństwa i poprawienia komfortu jazdy, szczególnie dbajmy o czystość i przejrzystość szyby przedniej. Zwiększona wilgotność, mokre ubrania, itd. mogą powodować zaparowanie szyb od wewnątrz pojazdu. Dobrze zapobiec temu zjawisku poprzez spryskanie szyb od wewnątrz preparatem antyroszeniowym i przetarcie ich ściereczką. Warto też mieć pod ręką łatwe w użyciu i przechowywaniu ściereczki do szyb. Jeżeli zaś nasze auto parkuje na zewnątrz, koniecznie zakupmy odmrażacz do szyb, który znacznie przyspieszy usunięcie lodu z szyb pojazdu, a także pozwoli w bezpieczny sposób uwolnić przymarznięte do szyby pióra wycieraczek.

 

Bezpieczeństwo jazdy zimą – sprawny silnik i hamulce

Przed okresem jesienno-zimowym warto poddać samochód kontroli technicznej. Rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest sprawdzenie, czy poziom płynu hamulcowego i płynu chłodzącego jest odpowiedni. Aby uniknąć problemów wybierajmy płyny wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych producentów. Pamiętajmy też o regularnej ich wymianie.

Płyny do chłodnicy odpowiadają za poprawne funkcjonowanie układu chłodzenia –  jeśli zastanawiasz się czy czas na wymianę i jak się do tego zabrać, przeczytaj krótki artykuł o tym, jak wybrać płyn chłodniczy i czym się kierować.

Płyn hamulcowy odpowiada za bezpieczne hamowanie. Z upływem czasu jest on narażony na utratę swoich podstawowych właściwości, głównie z powodu podatności na wchłanianie wody z otoczenia. Więcej informacji znajdziesz w artykule: kontrola i wymiana płynu hamulcowego to warunek bezpiecznego hamowania.

Aby uniknąć problemów z uruchomieniem i sprawną pracą silnika w niskich temperaturach powinniśmy zadbać również o zabezpieczenie układu paliwowego i wtryskowego zaopatrując się w skuteczne dodatki do paliwa. Gdy w okresie jesienno-zimowym, przy niskich temperaturach chcemy uniknąć wytrącania się z paliwa parafiny, potrzebujemy depresatora paliwa. Cząsteczki parafiny w skrajnych warunkach, mogą nawet zablokować filtr paliwa.

Dzięki dodatkom do paliwa możemy zwiększyć ochronę silnika, zmniejszając zużycie jego elementów oraz eliminując szkodliwe zanieczyszczenia. Dobrze więc wiedzieć jakie dodatki warto stosować oraz kiedy powinno się to robić.

 

Nie daj się zaskoczyć zimie – preparaty na mróz

Choć w ostatnich latach zimy są łagodniejsze, to zmienna aura nadal potrafi zaskoczyć kierowców. Jak już wspomnieliśmy, przed zimą warto wyposażyć się w odmrażacz do szyb. Dodatkowo, aby uniknąć przymarzania uszczelek w drzwiach, oknach i klapie tylnej pojazdu dobrze posmarować je wcześniej sztyftem do uszczelek. Zwiększa on elastyczność gumowych elementów oraz zabezpiecza przed przymarzaniem, chroniąc je przed pękaniem i znacznie wydłużając ich trwałość. Przed zamarzaniem zamka możemy zabezpieczyć się stosując specjalny odmrażacz do zamków, w formie oliwy.

 

Wspomniane powyżej działania profilaktyczne z pewnością pozwolą uniknąć stresujących sytuacji w mroźny poranek.

Kemetyl - wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: creativeflow.pl

Kemetyl Polska Sp. z o.o.

al. Jerozolimskie 146,
02-305 Warszawa

(+48) 22 822 5390
kemetylpolska@kemetyl.com