Zapytaj o produkt
Dodatki do paliw – realne wsparcie silnika czy zbędny wydatek?

Dodatki do paliw – realne wsparcie silnika czy zbędny wydatek?

Jakość paliw na stacjach benzynowych jest dziś o wiele wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu. W związku z tym niektórzy kierowcy uważają, że korzystanie z wszelkiego rodzaju dodatków do paliw nie jest konieczne. Czy rzeczywiście? W naszym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z dodatkami do paliw.

Dodatki do paliw

Czy warto stosować dodatki do paliw?

Paliwo powstające w rafineriach musi spełniać odpowiednie normy, by zostać dopuszczone do sprzedaży. Normy te zawierają m.in. wytyczne dotyczące minimalnej ilości substancji przeciwutleniających, myjących czy wspierających zapłon. Producenci oczywiście spełniają te założenia. Warto pamiętać jednak, że paliwo musi być dostosowane do wykorzystania we wszystkich pojazdach dopuszczonych do ruchu – zarówno tych wyposażonych w stare,  jak i nowoczesne silniki. W przypadku wielu jednostek, paliwo wzbogacone o dodatki przyczyni się do poprawy pracy, zmniejszenia zużycia elementów silnika, jak i do eliminacji szkodliwych zanieczyszczeń.

Odpowiedź brzmi więc – TAK. Dzięki dodatkom do paliwa możemy poprawić jego jakość, zwiększając ochronę silnika, gdyż nawet tankowanie paliwa najwyższej jakości nie zawsze zagwarantuje nam utrzymanie układu paliwowego oraz wtryskowego w pojeździe w optymalnym stanie.

Kiedy jeszcze potrzebujemy dodatków do paliw?

Istotnym zagrożeniem dla układu paliwowego jest częsta jazda na niemal pustym baku paliwa. W takich warunkach na ściankach zbiornika zbiera się wilgoć. Obecność wody jest przyczynkiem do występowania rdzy, której obecność w układzie jest szczególnie niepożądana.  Zanieczyszczenia mogą przedostać się do filtra paliwa, a w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do awarii wtryskiwaczy. Jeżeli zdarza nam się jeździć z niewielką ilością paliwa w zbiorniku lub nie wiemy, czy nasz samochód w przeszłości nie był eksploatowany w taki sposób, warto skorzystać z odpowiedniego, dedykowanego dla naszego silnika dodatku do paliwa.

Czym różnią się od siebie dodatki do paliwa od środków czyszczących?

Termin „dodatki do paliwa” jest dość ogólnym zagadnieniem. W uproszczeniu można powiedzieć, że wszystkie środki, które dolewamy do baku pojazdu podczas tankowania są dodatkami do paliwa. Preparaty te różnią się jednak od siebie funkcjonalnością – mogą pełnić funkcję zabezpieczającą, profilaktyczną lub czyszczącą. 

Przykładowo, jeden z najpopularniejszych na rynku dodatków do oleju napędowego – Dieselskydd marki Black Arrow nazywany także „Czarną Strzałą” jest depresatorem paliwa. Zapobiega wydzielaniu się parafiny w oleju napędowym w niskich temperaturach i w ten sposób chroni układ paliwowy przed potencjalnym zagrożeniem.

Produkty takie jak Dodatek do paliwa – diesel Black Arrow lub Dodatek do paliwa – benzyna Black Arrow zaleca się stosować profilaktycznie, nie tylko w okresie występowania niskich temperatur. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z paliwa i ochrona układu paliwowego. Zabezpieczają go przed korozją oraz usuwają wilgoć, optymalizując pracę silnika, a także czyszcząc wtryskiwacze.

Środki do czyszczenia układu paliwowego, takie jak Środek do czyszczenia układu paliwowego – diesel Black Arrow, czy też Środek do czyszczenia układu paliwowego – benzyna Black Arrow przydają się szczególnie wtedy, kiedy podejrzewamy, że nasz układ paliwowy został już zanieczyszczony. Ich zadaniem jest usuwanie zalegających w nim zanieczyszczeń. Preparaty usuwają osady z układu wtryskowego, zaworów i innych elementów układu, przywracając pełną sprawność silnika. Środki do czyszczenia posiadają bardziej skoncentrowany skład niż dodatki do paliwa dedykowane profilaktycznemu, regularnemu stosowaniu. Są przeznaczone do wykorzystywania w dłuższych odstępach czasowych (nie przy każdym tankowaniu).

Jakie dodatki do paliw wybrać, by były odpowiednie i bezpieczne dla naszego auta?

Przy wyborze dodatku szczególną uwagę należy zwrócić na dopasowanie go do rodzaju wykorzystywanego paliwa. Innego typu dodatki dedykowane są silnikom diesla, inne do benzyny. I tak, jeżeli posiadamy samochód z silnikiem diesla, który w okresie jesienno-zimowym chcemy uchronić przed parafinami mogącymi wytrącić się z paliwa w niskich temperaturach, potrzebujemy depresatora paliwa. Jeżeli chcemy stosować regularną profilaktykę, by utrzymać nasz silnik w czystości i jak najdłużej zachować jego optymalne parametry pracy, wybierzmy jeden z dodatków do paliwa Black Arrow. Jeżeli zaś podejrzewamy, że w układzie paliwowym naszego silnika już teraz znajdują się zanieczyszczenia, wybierzmy środki do czyszczenia układu paliwowego.

Równie ważnym aspektem jest wybieranie produktów najwyższej jakości, pochodzących od renomowanych i sprawdzonych producentów. Jednym z takich producentów z wieloletnim doświadczeniem na rynku chemii motoryzacyjnej, oferującym profesjonalne produkty wysokiej jakości jest firma Kemetyl. Rozszerzając swoją ofertę dodatków do paliwa, do swojego topowego produktu, Dieselskydd Black Arrow dodała środki do czyszczenia układu paliwowego oraz dodatki zarówno dla silników diesla jak i benzynowych. Nowe produkty, podobnie jak flagowy Dieselskydd łatwo rozpoznać po logo charakterystycznej „Czarnej Strzały”.  Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową charakterystyką i działaniem nowych, wysokiej jakości dodatków do paliw Black Arrow.

 

Przeczytaj więcej o dodatkach do paliw Black Arrow » 

lub  zadaj pytanie przez formularz kontaktowy » 

Kemetyl - wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: creativeflow.pl

Kemetyl Polska Sp. z o.o.

al. Jerozolimskie 146,
02-305 Warszawa

(+48) 22 822 5390
kemetylpolska@kemetyl.com